Określanie zapotrzebowania ciepła na podgrzanie wody użytkowej
Zapotrzebowanie na ciepło niezbędne do podgrzania ciepłej wody użytkowej należy obliczać wg PN „Instalacje wodociągowe. Wymagania w projektowaniu”. Ten sposób postępowania jest konieczny w przypadku wykonywania projektu instalacji grzewczej. Oprócz tego bardzo często zachodzi potrzeba szybkiego oszacowania tej mocy. Wtedy posługiwanie się metodyką podawaną w cytowanej normie byłoby zbyt czasochłonne.
Do pielęgnacji ciała w zupełności wystarczają temperatury od 35°C do 40°C. W kuchni natomiast, np. do mycia zatłuszczonych garnków i patelni, są wymagane temperatury od 50°C do 55°C. Obliczane dotychczas średnie zużycie wody w gospodarstwie domowym wynosi na osobę 30-60 litrów przy temperaturze 45°C. Natomiast przy 60°C potrzeba 20-40 litrów na osobę. Odpowiada to zapotrzebowaniu mocy rzędu ok. 0,3 kW na osobę. W związku z tym moc grzewcza pompy ciepła potrzebna do przygotowania ciepłej wody użytkowej wyliczana jest bardzo prosto. Wystarczy pomnożyć liczbę osób w budynku przez 0,3 kW. Czyli w przypadku rodziny 5-osobowej będzie potrzeba 1,5 kW. To nie jest dużo, dla większych budynków jednorodzinnych, które wymagają mocy grzewczych powyżej 20 kW, tę moc dodatkową można w ogólnym bilansie pominąć.
Dla hoteli, pensjonatów i tym podobnych obiektów przyjmuje się nieco inne założenia. Oczywiście ilość ogrzewanej wody tak jak w poprzednim przypadku zależy od liczby przebywających osób. Przy dzisiejszych wymaganiach należy liczyć się z zapotrzebowaniem na ciepłą wodę o temperaturze 45°C rzędu 90 l na osobę/dzień. Jednak nie należy tej liczby mnożyć po prostu przez liczbę łóżek w hotelu, gdyż wyszłyby z tego ogromne ilości ciepłej wody. W takim przypadku trzeba się posiłkować średnim współczynnikiem wykorzystania miejsc. Trudno byłoby w tej chwili podać konkretną liczbę, bowiem dla każdego obiektu będzie ona inna. Tu najwięcej do powiedzenia mieć będzie administrator danego obiektu.