Ogrzewanie

Użycie energii geotermalnej w Polsce

Użycie energii geotermalnej w Polsce.

Polska jest położona na bardzo aktywnym obszarze jeśli chodzi energię geotermalną. Ponad 80% powierzchni naszego kraju pokryte jest źródłami geotermalnymi, które łączą się w prowincje geotermalne. W Polsce takich prowincji jest kilka – Przedkarpacka, Centralnoeuropejska oraz Karpacka. Jednak mimo to, użycie energii geotermalnej w Polsce jest bardzo niskie. Temperatura takich źródeł termalnych wynosi aż od 30 do 130 (a nawet miejscami i 200) stopni. Głębokość występowania źródeł termalnych w skałach osadowych wynosi od 1 do 10 km w głąb ziemi. Naturalne wypływy takich wód na powierzchnię skorupy ziemskiej występują niezwykle rzadko. (np. Cieplice w Sudetach) Z możliwości wykorzystania wód termalnych mogą korzystać mieszkańcy 40% powierzchni naszego kraju. Wydobycie energii geotermalnej jest dopiero wtedy opłacalne, kiedy temperatura na głębokości 2 km sięga 65 stopni a zasolenie tych wód nie przekracza 30g/l, oraz wtedy, kiedy źródło osiąga określoną wydajność.

Naukowcy z wydziału Geologii Akademii Górniczo – Hutniczej cały czas badają polskie złoża geotermalne. W 1993 roku prof. Wojciech Górecki wydał „Atlas Polskich Wód Geotermalnych” i jest on systematycznie aktualizowany. Podobnie, dwadzieścia lat temu zbudowano pierwszy w kraju zakład wód geotermalnych w miejscowości Bańsko – Biała Dunajec. Z ich odwiertów korzysta od 2001 roku PEC Geotermia Podhalańska SA, która zaspokaja trzydzieści pięć procent zapotrzebowania energetycznego Zakopanego.

 

Koszt budowy instalacji, która pobiera energię o mocy 10 MW (podłączenie ok 1000 domków jednorodzinnych) zamknął się w sumie 20 mln złotych.

W Polsce działa 9 zakładów ciepłowniczych, które opierają się na energii geotermalnej. Powstają również nowe:

  • Pyrzyce
  • Mszczonów
  • Lasek
  • Toruń
  • Słomniki
  • Bańska Niżna
  • Uniejów
  • Czarnków
  • Stargard Szczeciński
  • Klikuszowa.

 

 Zalety energii geotermalnej:

  1. Przy bezkolizyjnym działaniu nie powoduje zanieczyszczeń.
  2. Złoża energii geotermalnej to zasoby o charakterze lokalnym, mogą być pozyskiwane w pobliżu miejsca zamieszkania.
  3. Nie wywierają negatywnego wpływu na krajobraz i otoczenie (jak np. Turbiny wiatrowe, które hałasują i niszczą cały krajobraz).
  4. Zasoby energii geotermalnej są dostępne bez względu na warunki pogodowe.
  5. Instalacje pozyskujące energię geotermalną są ekonomiczne – małe koszty eksploatacyjne.

 

Wady:

  1. Niska dostępność – warunki dogodne do czerpania energii geotermalnej występują w niewielu miejscach.
  2. Podczas wydobycia z ziemi mogą wydobywać się szkodliwe gazy i minerały.
  3. Budowa instalacji jest bardzo droga.
  4. Korozja rur.
  5. Ryzyko przemieszczania się złóż geotermalnych.