Wiadomości

Energia z oceanu – czym jest OTEC?

Energia z oceanu – czym jest OTEC?

Naukowcy wynajdują coraz to nowe sposoby na ekologiczne pozyskiwanie energii. Znane dobrze są już nam pompy ciepła powietrzne , elektrownie wodne i wiatrowe, oraz szeroko rozumiana fotowoltaika.

Konwersja energii cieplnej w oceanie jest zjawiskiem, dzięki któremu możemy pozyskiwać energię w sposób ekologiczny. Energia wytwarza się w sposób naturalny podczas zmiany temperatury wody na różnych głębokościach. Technologia tego rodzaju stosowana jest wtedy, kiedy różnica temperatur poszczególnych warstw wody wynosi co najmniej 36 F. Proces pozyskiwania energii z wody nosi nazwę OTEC, czyli Ocean Thermal Energy Conversion.

Na chwilę obecną inżynierzy skonstruowali trzy rodzaje układów OTEC – cykl mieszany, zamknięty i otwarty. Układ otwarty działa na prostych zasadach. W komorze próżniowej odparowuje się wodę z powierzchni, która jest cieplejsza. Para ta napędza turbinę podłączoną to generatora Para wydobywająca się z turbiny skrapla się w kondensatorze, dzięki czemu otrzymujemy wodę bez soli. Kondensator ochładza się zimną wodą z większych głębokości. Kolejny cykl to  następna dawka wody.  Cykl taki ma dwie zalety – pozyskiwana jest energia i odsala się wodę. .

Zamknięty cykl OTEC jako czynnik roboczy wykorzystuje ciecz o niewielkiej temperaturze wrzenia. Ciepła woda morska z powierzchni sprawia że czynnik szybko paruje i napędza turbinę. Zimna woda skrapla się w kondensatorze, po czym jest ponownie użyta jako kolejny czynnik. W ten sposób powstaje łatwa do pozyskania energia.

Cykl otwarty OTEC ma już związek z odsalaniem wody na dużą skalę, dlatego jest dużą nadzieją dla naukowców. Umożliwi to bowiem hodowlę wielu rodzajów fauny i flory w oceanach.   Inne ważne dla naukowców kwestie to między innymi dostarczana energia dla przemiany pierwiastków, których jest obecnie w oceanach bardzo mało. Dzięki temu dodatkowo się rozwijają a ich populacja sukcesywnie rośnie.

Energia z oceanu pozyskiwana jest  poprzez różne temperatury wody w poszczególnych obszarach akwenu. Najlepiej proces ten zachodzi na równiku, ponieważ tam woda jest najcieplejsza. Latem potrafi osiągnąć na powierzchni 30 stopni a kilka metrów głębiej jest to już 7 stopni.