Budownictwo

Projektowanie pieca kaflowego cz.1

Zanim będziemy mogli rozpocząć budowę pieca kaflowego musimy go najpierw zaprojektować. Pod pojęciem pieca kaflowego kryje się nie tylko pokryty kaflami piec do opalania drewnem lub węglem, lecz także piec o podobnym kształcie, ale otynkowany z zewnątrz. Ponieważ na niektórych terenach budowlanych zabronione jest stosowanie określonych paliw (informacje o tym można otrzymać z planu zabudowy lub od właściwego mistrza kominiarskiego), w piecach kaflowych montowane są również wkłady z palnikami gazowymi lub olejowymi. Możliwe jest także elektryczne ogrzewanie takiego pieca. Dokładny projekt znacznie ułatwia zbudowanie pieca kaflowego. Z pewnością zastanowiliśmy się już, gdzie powinien stać piec, jak ma wyglądać i jaka musi być jego moc grzewcza. Może się zdarzyć, że nie wszystkie punkty uda się pogodzić ze sobą. Jeżeli to jest możliwe, piec kaflowy powinien być umieszczony jak najbliżej komina. W przeciwnym przypadku powstają problemy z koniecznością przeprowadzenia aż do komina rury spalinowej o odpowiedniej średnicy. Tę rurę musimy również uwzględnić w obliczeniach naszego pieca. Wokół wkładu grzejnego musi pozostać wystarczająca przestrzeń powietrzna, przez którą będzie mogła przepłynąć odpowiednio duża ilość powietrza, ogrzać się i przenieść ciepło do izby mieszkalnej.

Prosimy nie zapomnieć o wymaganej izolacji ściany. Przy budowie pieca fundamentowego. należy pamiętać, że tylko tam osiągnie on prawidłowy stopień nagrzania, gdzie będzie można zbudować również kanał dymowy. Musimy zaplanować dla niego co najmniej 45 cm głębokości pieca, natomiast komora spalania zajmuje powierzchnię o minimalnych wymiarach 60 x 60 cm .

Obliczenia komory spalania: powierzchnia podstawy.

Na podstawie rysunku możemy określić wymaganą powierzchnię podstawy komory spalania, w zależności od powierzchni zewnętrznej pieca (piec fundamentowy).

Obliczenie komory spalania: wysokość.

Rysunek podaje wymaganą wysokość komory spalania w funkcji tej samej wielkości. Na ich podstawie możemy więc przygotować wystarczającą ilość miejsca dla swojego pieca kaflowego.