Budownictwo

Materiały wiążące – kleje do budowy pieca kaflowego cz.2

Wszystkie obszary, które nie stykają się bezpośrednio ze spalinami, nie wymagają stosowania materiałów kwasoodpornych. Jednocześnie w tych miejscach, które nie mają kontaktu z ogniem, żarem i spalinami, nie występuje z reguły wysoka temperatura. Niższe są więc wymagania odnośnie wytrzymałości termicznej zastosowanych tam materiałów. Dla obmurowania szamotowego pieca konwekcyjnego lub powłoki zewnętrznej pieca gruntowego o budowie dwu-powłokowej. dla obmurowań kominków grzejnych oraz dla wszystkich cokołów możemy alternatywnie zastosować również klej elastyczny. Jest to pewien typ kleju do płytek wykładzinowych, który cechuje się dużą odpornością na wysokie temperatury. Sprzedaje go wielu producentów pod różnymi nazwami, więc musimy zwrócić uwagę na podany na opakowaniu opis produktu. W porównaniu do zaprawy szamotowej, połączenia wykonane przy użyciu kleju elastycznego mają wyższą siłę wiązania. Może okazać się to jednak cechą niekorzystną, gdy będziemy musieli rozebrać piec. Wtedy jego kafli prawdopodobnie nie da się uratować. Zaprawa szamotowa jest materiałem o porównywalnej porowatości i nie sprawia żadnych problemów przy demontażu.

Alternatywnie jest jeszcze tak zwana zaprawa przywierająca. Nie jest ona tania, ale za to bardzo praktyczna w zastosowaniu. Przy jej pomocy możemy na przykład wykonać wstępnie całą ścianę kaflową, oszczędzając sobie w ten sposób łączenia kafli klamrami oraz uciążliwego wyrównywania ich położenia na pionowej ścianie pieca. Zaoszczędzimy przez to wiele czasu i otrzymamy dokładnie gładką ścianę kaflową. Przy budowie wszystkich cokołów, bocznych nieogrzewanych dobudówek, wykonanych z elementów lekkich nadbudówek na piecu, murowanej ławki przy piecu, bocznych wnęk na drewno itd. najlepiej jest zastosować klej elastyczny lub zaprawę przywierającą.

Odbite od pieca, związane resztki zaprawy, kleju do płytek lub tynku można usunąć jako gruz budowlany.
Pamiętajmy o tym, że również zamknięte pojemniki mają ograniczony okres przechowywania. Tynk, klej do płytek i zaprawę należy na wszelki wypadek przechowywać w stanie suchym. Jeżeli taki pojemnik (worek papierowy) przemoknie, jego zawartość wiąże się i nie nadaje do dalszej obróbki. Przy dłuższym czasie składowania nawet wysoka wilgotność powietrza może doprowadzić do związania się zewnętrznej powierzchni zawartości pojemnika.