Przekrój kompaktowej centrali grzewczej.
Po lewej stronie od góry moduł pompy ciepła wraz z przyłączem źródła ciepła, którym jest kolektor gruntowy płaski lub pionowy (sonda). Po prawej stronie zgrupowane wyprowadzenia i pompy biegowe strony grzewczej czyli c.o. i c.w.u. oraz przyłącze kolektora słonecznego. Najwięcej miejsca zajmuje 250 litrowy zasobnik ciepłej wody użytkowej z widoczną wężownicą kolektora słonecznego. Z przodu obudowy regulator zarządzający pracą całego systemu grzewczego.
Niezmiernie istotne jest także to, że wszystkie elementy takiego zestawu są już fabrycznie do siebie dopasowane, więc zmniejsza to radykalnie możliwość wystąpienia błędów projektowych i wykonawczych. Jest prawie rzeczą niemożliwą, aby coś zrobić nie tak. Ma jednak ono pewną wadę, którą jest cena wyższa niż samej pompy ciepła. Jednak po uwzględnieniu wszystkich zalet tego rozwiązania oraz biorąc pod uwagę to, że wykonanie instalacji kotłowni także wiąże się z kosztami materiałowymi i robocizny, można dojść do wniosku, że jest to rozwiązanie godne rozważenia.
Kompaktowa centrala grzewcza jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy pragną jak najwięcej zrobić we własnym zakresie. Z tyłu lub w górnej części obudowy znajdują się tylko 3 pary wyprowadzeń hydraulicznych oraz miejsce do wprowadzenia kabla zasilającego i czujników temperatury. Jedna para złącz rurowych (ta o największej średnicy) służy do przyłączenia obwodu kolektora gruntowego. Następna jest łączona z obwodem ogrzewania, a ostatnia zasila wężownicę zasobnika ciepłej wody użytkowej. W najlepszych rozwiązaniach centrali z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej istnieje jeszcze jedna para doprowadzeń, a mianowicie przyłącze kolektora słonecznego.
Centrala grzewcza w pomieszczeniu użytkowym.
Znormalizowane wymiary podstawy (60 cm x 60 cm) oraz umieszczenie wszystkich przyłączy hydraulicznych i elektrycznych na górnej ścianie obudowy, pozwalają na zabudowę urządzenia nawet w ciągu mebli kuchennych