13 Piec fundamentowy musi mieć w kanałach dymowych otwory do czyszczenia, przez które będzie można dotrzeć później do każdego miejsca w kanałach. Te otwory muszą być wykonane w odpowiednich miejscach na rdzeniu pieca. W naszym przykładzie otwory do czyszczenia uwzględniono już w projekcie pieca i odpowiednio do nich przygotowano elementy budowlane.
14 Gdy budujemy drugi, zewnętrzny mur szamotowy, który powinien być o około 2 cm odsunięty od muru rdzenia, wykonujemy w nim otwór nieco większy niż w rdzeniu pieca. Będziemy mogli wyjmować później przez niego pokrywę otworu do czyszczenia wykonanego w rdzeniu. Jeżeli jako zewnętrzna powłokę pieca wykonujemy ścianę kaflową, musimy albo w dokładnie określonym miejscu osadzić kafel do czyszczenia, albo w rdzeniu pieca, na wprost tego kafla, samemu wykonać taki. Na górnej krawędzi ściany zewnętrznej pieca układamy kątowniki metalowe, dzięki czemu możemy zbudować pokrywę pieca, która nie styka się z pokrywą jego rdzenia. Również w tym miejscu powinniśmy zapewnić odstęp o wielkości ok. 2 cm. Kątowniki układamy na płytach szamotowych i w ten sposób otrzymujemy gładka powierzchnię.
15 Możemy teraz otynkować piec fundamentowy. Wcześniej powinniśmy nieco go nagrzać i odczekać, aż osiągnie temperaturę 30-40°C.
16 Przy stawianiu pieca fundamentowego o budowie dwu-powłokowej istnieje również możliwość wcześniejszego przygotowania ścian kaflowych i ustawienia od razu całego kompletu.