Przyrząd do wykrywania nieszczelności w układzie chłodniczym.
Za pomocą giętkiej sondy mamy możliwość dotarcia do najbardziej niedostępnych elementów układu chłodniczego. Przyrządy tego rodzaju mają regulację czułości. Jest ona bardzo przydatna wtedy, gdy mamy do czynienia z bardzo dużym wyciekiem sprawiającym, że całe urządzenie pławi się w oparach czynnika i trudno zlokalizować właściwe miejsce, gdyż czujnik wszędzie sygnalizuje obecność czynnika chłodniczego. W takim przypadku zmniejszenie czułości jest bardzo przydatne, gdyż pozwala znaleźć prawdziwe źródło wycieku.
Ale wróćmy do ubytków czynnika, z którymi trzeba się zmierzyć w przypadku urządzeń pracujących, a mających jakąś nieszczelność w układzie. Jest dobrym zwyczajem, aby przy każdej możliwości dokonać sprawdzenia całego układu, czy jest szczelny. Dawniej był to problem, gdyż minimalne wycieki nie dawały się zlokalizować za pomocą na przykład wody z mydłem. Teraz są do dyspozycji przyrządy, które są w stanie wykryć niewyobrażalnie małe wycieki, rzędu kilku gramów na rok. Pamiętajmy o tym, że w pompie ciepła mamy kilka tysięcy gramów czynnika, zatem taki mały wyciek dałby o sobie znać w postaci zmiany parametrów pompy ciepła dopiero za kilkadziesiąt lat. Tym niemniej, choćby ze względu na ochronę naszego środowiska warto sprawdzić, czy układ jest całkowicie szczelny.
Ale nawet tak dokładny przyrząd, który doskonale sprawdza się w diagnostyce pracujących pomp ciepła, przyda się niewiele podczas montażu układu chłodniczego pompy ciepła. Dzieje się tak dlatego, iż przyrząd ten reaguje na śladowe ilości uciekającego czynnika, a my chcemy sprawdzić szczelność układu zanim napełnimy go czynnikiem. Tutaj lepszym indykatorem będzie zwykła mieszanina mydła i wody oraz butla ze sprężonym azotem. Wystarczy wtedy napełnić układ azotem pod ciśnieniem na przykład 30 barów i poczekać kilka lub kilkanaście godzin, a następnie sprawdzić, czy ciśnienie pozostanie bez większych zmian. Jeśli ciśnienie znacznie spadnie musimy, używając roztworu mydlanego pokryć za pomocą pędzla kolejno centymetr po centymetrze cały układ, znaleźć w ten sposób miejsce nieszczelności i je usunąć.