Łączenie żył przewodów bezpośrednie: a) przez splatanie równoczesne dwóch łączonych żył, b) przez oplatanie wzajemne; 1 — izolacja żyły, 2 — żyła.
Przy montażu instalacji należy zachować następującą kolejność robót [8]:
— trasowanie,
— wykonanie otworów, wnęk, podkuć,
— osadzanie kołków stalowych i haków,
— osadzanie uchwytów,
— osadzanie puszek i osprzętu,
— rozwijanie i prostowanie przewodów,
— układanie i mocowanie przewodów,
— wprowadzanie do osprzętu i łączenie przewodów.
Trasowanie należy wykonywać zgodnie z projektem technicznym instalacji, uwzględniając konstrukcję budynku oraz zapewniając bezkolizyjność z innymi instalacjami i ciągami technologicznymi. Trasy przewodów powinny przebiegać poziomo lub pionowo, a nie ukośnie. Łączenie przewodów w instalacjach elektroenergetycznych niezależnie od sposobu ich układania może być:
— mechaniczne,
— lutowane,
— spawane.
Łączenie mechaniczne wykonuje się za pomocą splatania żył, spajania pośredniego lub za pomocą zacisków. Splatanie żył bezpośrednie można stosować tylko do łączenia żył przewodów miedzianych o przekrojach nie większych niż 10 mm2 [64]. Splatanie żył pośrednie wykonuje się za pomocą kapturków łączeniowych.
Spajanie żył pośrednie, zwane zaprasowywaniem, jest bardzo rozpowszechnione i odbywa się za pomocą kleszczy lub pras hydraulicznych. Łączenie dwóch żył odbywa się z wykorzystaniem złączek do zaprasowywania, a przyłączanie do urządzeń — końcówek do zaprasowywania. Łączenie za pomocą zacisków wykonuje się z wykorzystaniem zacisków gwintowych, przy czym żyły wielodrutowe należy wcześniej ocynować w miejscu łączenia. Łączenie za pomocą lutowania odbywa się przy użyciu specjalnych złączek do lutowania. Spawanie, jako sposób łączenia przewodów, stosuje się do łączenia końcówek szynowych z przewodami i kablami, elementami instalacji uziemiających, żyłami w mufach kablowych itp.