Budownictwo

Budowa pieca kombinowanego z wkładem grzejnym

Materiały – Wkład grzejny, szamotowe kanały dymowe, zestaw do wbudowania, rura spalinowa z kolankami, lekkie elementy budowlane, kształtki szamotowe, kafle zaprawa, klej, tynk, materiał do spoinowania, kliny drewniane, klamry zduńskie.
Czas pracy – W przybliżeniu siedem dni.
Oszczędność – Możemy zaoszczędzić do 2330zł.

Budowa pieca kombinowanego różni się w kilku punktach od budowy pieca konwekcyjnego. W piecu kombinowanym, podobnie jak w konwekcyjnym, znajduje się wkład grzejny, który przez swoją powierzchnię zewnętrzna oddaje ciepło do pomieszczenia. Jednak dodatkowa skrzynia grzejna jest w nim zastąpiona przez szamotowe kanały dymowe, takie jak w piecu gruntowym. Kanały dymowe mogą akumulować ciepło, a następnie powoli oddawać do otoczenia. Z tego powodu ilość ciepła oddana w krótkim czasie przez ten piec jest mniejsza niż ilość ciepła oddana przez czysty piec konwekcyjny. Jednak po dobrym nagrzaniu piec kombinowany oddaje ciepło znacznie dłużej, nawet wtedy, gdy ogień w komorze spalania dawno już wygasł.

Są producenci wkładów grzejnych, którzy stosują w nich tak zwane izolowane komory spalania. Prowadzi to do wzrostu temperatury w komorze, a przez to do lepszego spalania drewna z mniejszym wydzielaniem szkodliwych substancji.

Kolejna, ważna zaleta polega na tym, że wykonane z kształtek szamotowych dodatkowe kanały dymowe oddają swoje ciepło do pomieszczenia w formie ciepła promieniowania, które jest znacznie przyjemniejsze od ciepła konwekcji. Konały dymowe powinny mieć taką długość, aby podciśnienie w kominie było dla nich wystarczające i piec miał właściwy ciąg.

Ponieważ wszyscy przodujący producenci wkładów grzejnych prowadzą swoją sprzedaż wyłącznie za pośrednictwem specjalistycznych punktów handlowych, będziemy mogli zasięgnąć w nich różnych porad. Budowa szamotowych kanałów dymowych będzie najłatwiejsza, gdy dla tej części pieca zaopatrzymy się w gotowe zestawy budowlane z elementów kształtowych.