Wady rekuperacji:
- Brak możliwości rozdziału mocy wentylacji. Rekuperacja utrzymuje stałą temperaturę we wszystkich pomieszczeniach, co nie pozwala na wydajniejsze ogrzanie wybranych pomieszczeń. Można oczywiście zakupić moduł, który spełni tę funkcję, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami.
- Latem rekuperacja nie chłodzi naszych pomieszczeń. Oczywiście dzieje się tak, gdy nie zainstalujemy Gruntowego Wymiennika Ciepła.
- Głośniej w domu. Źle dobrana i rozplanowana instalacja może emitować hałas. Chodzi oczywiście o wiatrak, który umieszczony w nieodpowiednim miejscu budynku, będzie przyczyną niedogodnień.
- Brak prądu. Jeżeli wystąpią przerwy w dostawach energii elektrycznej, rekuperacja nie będzie działała. Wówczas nie tylko nasze pomieszczenia nie będą wentylowane, ale również nie będą ogrzewane. Warto wówczas wyposażyć nasze gospodarstwo domowe w agregat prądotwórczy.
- Czyszczenie kanałów. Co dziesięć, piętnaście lat należy przeprowadzić czyszczenie kanałów wentylacyjnych, które naturalnie ulegają zabrudzeniu. Zajmują się tym profesjonalne ekipy, wyposażone w odpowiedni sprzęt.
- Rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych. Musimy liczyć się z tym, że w pomieszczeniach zostanie zajęta przestrzeń w rogach ścian i sufitach.
Jak widać, rekuperacja nie jest systemem jednoznacznym, chociaż moim zdaniem powyższe zestawienie zalet i wad przemawia zdecydowanie na korzyść tej instalacji. Szczególnie, jeżeli dopiero planujemy budowę naszego domu. Jeżeli dom jest już zbudowany a system chcemy do niego zaimplementować, musimy liczyć się z kosztami, które nam się po prostu nie zwrócą. Na przykład zbudowane już wcześniej, kominy wentylacji grawitacyjnej czy grzejniki lub pętle podłogowe.
W Internecie jest bardzo dużo informacji na temat tego systemu, dlatego decyzję o instalacji należy zostawić inwestorowi, po wcześniejszym zapoznaniu się z temat. Mam nadzieję, że ten wpis nakreślił ogólny zarys wiedzy na temat instalacji. W Przyszłości na pewno pojawią się kolejne artykuły o rekuperatorach.