Pompy CWU – zasada działania.
Pompy CWU działają podobnie jak lodówki, z tym że w tym przypadku role są odwrócone. Pompy CWU ochładzają powietrze z otoczenia, poprzez pobieranie ciepła, za pomocą którego podgrzewa się ciepłą wodę użytkową. Woda ta znajduje się w odpowiednim do tego zbiorniku. Główne elementy pomp ciepła do c.w.u to sprężarka, skraplacz, parownik i zawór rozprężny.
W układzie cieplnym krąży specjalny płyn chłodniczy. Ciepło dla wody wytwarzane jest ze źródła posiadającego niską temperaturę. To właśnie ten płyn chłodniczy pobiera ciepło z otoczenia a następnie oddaje je wodzie, przez co sam się ochładza. Płyn chłodniczy jest cieczą, której temperatura wrzenia wynosi -10 stopni. Ciecz tego rodzaju bardzo łatwo paruje.
Wentylator zasysa powietrze do parownika. Tam czynnik chłodniczy ma -2 stopnie i znajduje się w stanie gazowym. Gdy płyn chłodniczy przechodząc przez parownik pobiera z powietrza ciepło i jego temperatura wzrasta do 3 stopni Celsjusza. Po wstępnym nagrzaniu, płyn chłodniczy trafia do sprężarki, gdzie spręża się do wielkości 20 barów. Ten wzrost ciśnienia skutkuje wzrostem temperatury nawet do 75 stopni. Temperatura ta podtrzymuje stan gazowy cieczy, pomimo ciśnienia jakie na nią działa. Nagrzany już płyn chłodniczy przechodzi następnie przez specjalną wężownicę, która zanurzona jest w zimnej wodzie. Powoduje to ochłodzenie czynnika i nagrzanie wody do 58 stopni. Przy tej temperaturze czynnik zaczyna się skraplać, dlatego ta część urządzenia nazywana jest skraplaczem. Nasz główny bohater, czyli płyn chłodniczy, trafia następnie pod dużym ciśnieniem na zawór rozprężania, gdzie ciśnienie gwałtownie maleje. Nagły spadek ciśnienia powoduje powrót czynnika do temperatury -2 stopni i stanu gazowego. Płyn ponownie trafia do parownika i cały cykl się powtarza.
Jest jeszcze jedno warte wspomnienia zjawisko, które dzieje się na zewnątrz urządzenia. W powietrzu wokół instalacji znajduje się zawsze para wodna. Powietrze wtłaczane do parownika, zawiera więc w sobie również parę wodną. Jest ono ochładzane, oddaje ciepło, a więc na parowniku skrapla się para wodna. Skroplona woda musi być więc odprowadzana do kanalizacji. Powietrze w pomieszczeniach gdzie stoją pompy CWU jest więc systematycznie osuszane. Fakt ten wykorzystać można w codziennym robieniu prania – suszenie go będzie o wiele szybsze.
Schemat ten jest więc dobrym pomysłem dla osób, które cenią sobie wygodę i ekologiczne podejście do środowiska. Sposób w jaki pracują pompy CWU do nagrzewania wody użytkowej jest nieinwazyjny dla środowiska i całkowicie bezpieczny dla nas samych.