Budownictwo

Ekologiczne technologie na polskich budowach

Ekologiczne technologie na polskich budowach.

Na rynku deweloperskim coraz częściej stosowane są ekologiczne rozwiązania. Ekologiczne technologie budowy i eksploatacji budynków na dobre zadomowiły się w nowoczesnych biurach. W 2012 roku jedynie 100 obiektów otrzymało certyfikaty niskiego zużycia energii. Na początki 2013 było to  już 150, a obecnie w 2015 jest to suma wielokrotnie wyższa. Ekologiczne rozwiązania są stosowane również przy budowach magazynów, sklepów, a w wkrótce przy budynkach mieszkalnych.

Na rynku lokali biurowych, każda nowa inwestycja stara się o otrzymanie certyfikatu niskiego zużycia energii, ponieważ podnosi to jej konkurencyjność. Ekologiczne technologie są więc niejako przymusem dla deweloperów, który jest wymuszany przez wymagania rynku. Ponadto wielu najemców  z własnej inicjatywy kieruje zapytania do deweloperów o certyfikaty i ekologiczne rozwiązania eksploatacyjne.

Mało tego, na starszych obiektach również wymusza się ekologiczne technologie i rozwiązania, oczywiście w takim poziomie, jak jest to możliwe. Administratorzy budynków wprowadzają więc takie metody, które mają za zadanie oszczędzanie prądu i wody a także segregację odpadów.

W nowym budownictwie, na ile to możliwe wykorzystuje się odnawialne źródła energii. Przykładem w tej dziedzinie jest pompa ciepła lub kolektory słoneczne.

Na razie certyfikowane są obiekty, związane z szeroko pojętą działalnością gospodarczą – sklepy, biurowce, magazyny.  Coraz częściej jednak mówi się o certyfikowaniu osiedli mieszkaniowych a nawet domów jednorodzinnych – szczególnie wtedy, kiedy są budowane na zasadzie deweloperskich mini-osiedli.

Certyfikat jest również korzyścią dla administracji budynku – ekologiczne technologie, mniejsze zużycie wody i prądu, powodują, że koszty utrzymania budynku są o wiele niższe.

Panujący na rynku trend jest korzystny dla Polski, ponieważ nie dość że przykłada się do ochrony środowiska, to pozwala nam realizować unijne dekrety dotyczące zwiększenia używania zielonej energii. Wymusza na naszych naukowcach opracowywanie nowych rozwiązań a na przedsiębiorstwach stosowanie konkurencyjnych cen i wysokiej jakości.