Artykuły

Skrzydła fotowoltaiczne produkujące tańszy prąd – projekt ekologicznego domu.

Pierwsza nagroda w konkursie Future Project Awards 2012 w kategorii Sustainability zorganizowanym przez Architectural Review – angielskie czasopismo architektoczniczne, przypadła reprezentantom Polski – Racowni Architektonicznej Lecha Wojtasika z Piły.

Cały projekt jest wykonany zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, która chciałaby żeby po 2020 roku standardem budownictwa stały sie domy plus energetyczne. Domy takie z założenia mają być uniezależnione od dostarczanej energii z sieci, ale dodatkowo mają produkować energi więcej niż na swoje własne potrzby. Takie właśnie rozwiązanie zaproponował zespół polskich architektów. Ich projekt fotowoltaicznego skrzydła już został zgłoszony w Urzędzie Patentowym.

Cały pomysł wziął się z zaobserwowanego przez autorów ruchu liści gałęzi drzewa pruszanych przez podmuchy wiatru. Skrzydło przy udziale wiatru porusza sie, a dzięki zamontowanym generatorom zamieniają ten ruch w energię elektryczną. Dodatkowo jego powierzchnia jest pokryta fotowoltaiczną powłoką, która z kolei wykorzystuje energię promieni słonecznych. W ten sposób wtym samym czasie wykorzystywane są dwa źródła energii.

Na cały system składają się skrzydła (ruchome i przypominające dachówkę) umieszczane na dachcach domów, kolektory słoneczne (nza płaszczyznach pionowych) oraz ruchome przesłony izolacyjne chroniące przed utratami ciepła. Dom ogrzewany jest dzięki panelom na ścianach, a energia jest akumulowana w bateriach.

„Projektowane w takim systemie budynki zapewniają mieszkańcom całkowitą niezależność od cen i dostaw tradycyjnych surowców energetycznych, spełniają założenie zero emisji CO2, a prefabrykacja czyni je ekonomicznymi. Wytwarzanie energii w połączeniu z bardzo niskim zapotrzebowaniem domu na energię będzie powodowało uzyskiwanie jej nadwyżek, które będą mogły być sprzedawane lub zużywane np. do napędzania samochodu”

Projekt Pracowni Architektonicznej z Piły otrzymał również nomnację do nagrody marszałka wielkopolskiego w konkursie i-Wielkopolska – Innowacyjni dl Wielkopolski.