Budownictwo

Mocowanie wyposażenia

Mocowanie wyposażenia
Wyposażenie łazienkowe, takie jak mydelniczki, wieszaki na ręczniki czy wieszaczki na szczoteczki do zębów, mocuje się na wkręty lub przykleja do glazury. Są podatne na uszkodzenia i często wymagają naprawy lub wymiany. Przedmioty przytwierdzane wkrętami wystarczy po prostu odkręcić. Przedmioty o podstawie ceramicznej wielkości jednej lub dwóch płytek przytwierdza się zwykłym klejem do płytek, w taki sam sposób jak pojedyncze płytki. Usuwając uszkodzoną płytkę lub przedmiot, przesuwaj się od środka płytki ku krawędziom, uważając, by nie uszkodzić przylegających do niej kafelków. Nowe wyposażenie powinno być zamontowane na płytce tej samej wielkości i zbliżonej barwy (lub zharmonizowanej z otoczeniem), a klej powinien długo schnąć.

Mocowanie na wkręty
Jeśli musisz zrobić nowe otwory, nie próbuj wiercić bezpośrednio w płytce, gdyż wiertło może się ślizgać. Nalep na kafelek taśmę maskującą, zaznacz punkt i dopiero teraz zacznij wiercenie.

Wymiana ceramicznej mydelniczki
1 Przy użyciu dłuta i młotka wydłub stare wyposażenie ze ściany, a następnie oczyść podłoże z resztek zaprawy i kleju.
2 Szpachelką nanieś na spód płytki klej, zostawiając na krawędziach suchy pasek o szerokości 1,2 cm.
3 Wciśnij kafelek z mydelniczką na miejsce tak, by nie wystawał ponad powierzchnię pozostałych kafelków. Zmyj nadmiar kleju.
4 Przylep nowy kafelek taśmą maskującą do wyschnięcia spoiwa. Po dwóch dniach usuń taśmę i wypełnij spoiny zaprawą.