Budownictwo

Układanie i Przycinanie płytek ceramicznych

Układanie płytek
Jeśli chcesz pokryć kafelkami większą powierzchnię, układaj je poziomymi rzędami, rozpoczynając od dołu i układając jednorazowo przestrzeń około 1 nr. Po 24 godzinach możesz wypełnić skrajne krawędzie odpowiednio przyciętymi płytkami. Po tym czasie możesz też usunąć spomiędzy płytek plastykowe krzyżaczki.

Układanie płytek
Nanieś warstwę klep na ścianę i wygładź ząbkowaną szpachelką, by powstały wyraźne rowki. Układaj płytki poziomymi rzędami, przedzielając je plastykowymi krzyżakami dla zachowania równych odległości.

Przycinanie płytek ceramicznych
W sprzedaży jest wiele wymyślnych urządzeń do cięcia kafelków, niektóre wyposażone w przyrządy pomiarowe i znakujące. Najczęściej spotykany kra jak do cięcia płytek ceramicznych ma ostrą końcówkę ze stali hartowanej, który wcina się głęboko w glazurę, umożliwiając przełamanie płytki wzdłuż wytyczonej linii. Inny typ krajaka wyposażony jest w małe kółko do rysowania glazury i w imadło do przytrzymywania płytki. Po zaciśnięciu rączek, szczęki imadła zaciskają się, przecinając płytkę.
Jeśli musisz przyciąć płytkę w bardziej wymyślny kształt, sporządź jego szablon i przerysuj na płytkę.
Jeśli chcesz wyciąć kształt litery L, naszkicuj linię cięcia bezpośrednio na szkliwionej powierzchni kafelka.
Zrób wzdłuż niej głębokie nacięcie, zaś przeznaczony do usunięcia fragment pokryj siatką krzyżujących się rys. Możesz go teraz wyciąć szczypcami do płytek lub zwykłymi obcęgami. Do wycinania skomplikowanych kształtów lepiej użyć piły do płytek, która jest też niezastąpiona do odcinania kawałków węższych niż 1,2 cm (można takiej konieczności uniknąć dokładnie planując rozmieszczenie kafelków).

Przycinanie krajakiem do płytek
Połóż płytkę na równym podłożu, ozdobną stroną do góry, i zarysuj głęboką linię wzdłuż kątownika. Podłóż pod kafelek dwie zapałki, po jednej z każdej strony rysy. Naciśnij płytkę z obu stron aż do pęknięcia. Wygładź nierówności pilnikiem do płytek ceramicznych.