Budownictwo

Ponowne wypełnianie spoin – Wymiana kitu uszczelniającego

Ponowne wypełnianie spoin

Od czasu do czasu trzeba wymienić zaprawę lub kit w spoinach kafelków, zwłaszcza w okolicach prysznica
lub umywalki. Często zaprawę do spoin można kupić w gotowej postaci, taniej jednak rozrobić ją z proszku. W sprzedaży jest zaprawa barwiona, możesz też dodać do zwykłej zaprawy pigment lub pomalować ją po wyschnięciu.

Wypełnianie spoin
1 Przy pomocy wilgotnej gąbki nanieś masę na kafelki, wciskając ją głęboko w spoiny.
2 Kiedy cala powierzchnia pokryta jest już spoiwem, dopchnij je w spoiny małym, zaokrąglonym na końcu patyczkiem. Uważaj, by nacisk nie był za silny.

Wymiana kitu uszczelniającego

Aby zapobiec przeciekaniu wody poza krawędzie wanny, zlewu czy umywalki, spoiny wypełniane są spoiwem z krzemokauczuku. Teoretycznie spoiwo to zachowuje elastyczność, toteż przemieszczenia wywołane ruchami ścian nie powinny wpływać na ich szczelność; w praktyce często ulega skurczeniu i trzeba je zastąpić nowym. Staraj się przeprowadzić naprawę możliwie szybko, by wilgoć nie przedostawała się pod kafelki.

Wymiana kitu.
Naciskaj tubę ze stalą silą, by kit wydostawał się w postaci równego wałeczka. Przesuwaj wylot tuby wzdłuż krawędzi oddzielającej kafelki od wanny lub zlewu, a następnie wygładź kit palcem. Spoiwo musi dokładnie wyschnąć, zanim zaczniesz korzystać z wanny.