Pompy ciepła

Co potrafi regulator pompy ciepła cz.1

Co potrafi regulator pompy ciepła

Nowoczesna instalacja grzewcza powinna zapewnić wymagany komfort cieplny za pomocą jak najmniejszej ilości energii, co nakłada poważne zadania na układ regulacyjny. Technika mikroprocesorowa pozwala na konstruowanie regulatorów, które dają sobie doskonale radę nawet z najbardziej złożonymi zadaniami. Są one w stanie obsłużyć na raz dziesiątki czujników i układów wykonawczych. Mogą błyskawicznie reagować na wszelkie zmiany i nawet prognozować przyszłe zdarzenia. Ale ta wszechstronność regulatorów i ich ogromne możliwości są dla zwykłego użytkownika pewną przeszkodą w zrozumieniu istoty pracy całego systemu.

Podobnie jest z telefonami komórkowymi, których obecne możliwości są ogromne w porównaniu z telefonami tradycyjnymi, ale z ręką na sercu, kto opanował wszystkie funkcje i z nich korzysta? A mimo to możemy rozmawiać, ucząc się dodatkowych możliwości, którymi sprzęt dysponuje. Doświadczony kierowca wie, że nawet w najdroższych i skomputeryzowanych samochodach istnieją elementy wspólne dla wszystkich samochodów, elementy które są do jazdy niezbędne, natomiast cała reszta to rzeczy podnoszące wygodę lub uprzyjemniające jazdę.

Podobnie w dziedzinie regulacji ogrzewania istnieje taki podstawowy zestaw parametrów używanych „do jazdy” i to głównie na nich należy się skupić, a cała reszta niech zostanie na później, o ile w ogóle będzie taka potrzeba aby się tym zająć. Z resztą, w większości przypadków każdy regulator pompy ciepła pracuje przy ustawieniach fabrycznych, do których zawsze można wrócić.

Regulatory pompy ciepła niezależnie od tego czy są wbudowane w urządzenie, czy też dołączane za pomocą odpowiedniego kabla, nie są regulatorami standardowymi, tu nie jest lak, jak w przypadku regulatorów temperatury w pomieszczeniach, czyli termostatów, które są dostarczane przez niezależne firmy i mogą być podłączane do różnych urządzeń. Regulator pompy ciepła nie może być przenoszony do innej pompy ciepła nawet wtedy, gdy złącza są kompatybilne. W praktyce prawie żaden wytwórca pomp ciepła nie ma własnych regulatorów. Kilka firm specjalizuje się w produkcji regulatorów i dostarcza je do konkretnych fabryk. Każdy typ regulatora ma jednak zainstalowane inne oprogramowanie (software). To oprogramowanie wyznacza sposób pracy urządzenia.