Artykuły

Tańszy prąd? Dlaczego nie!

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej jest  dostępna dla każdego dla każdego odbiorcy energii elektrycznej w naszym kraju już od 2007 roku (czyli  prawie pięć lat). Jednak jak do tej pory liczba odbiorców korzystających z tego prawa jest niewielka. A szkoda, bo n prądzie też można oszczędzać…

Rok do roku ceny energii elektrycznej rosną powoduje to u nas coraz większe zainteresowanie tematem oszczędzania energii. Wymieniamy żarówki na energooszczędne, przy zakupie sprzętów zwracamy uwagę na klasę energetyczną, wprowadzamy do naszego życia nawyki, dzięki którym zużywamy znacznie mniej energii elektrycznej. Wszystko to prowadzi do ograniczenia ilości prądu zużywanego przez nas i naszych domowników lub naszą firmę.

Oszczędzanie energii elektrycznej pozwala nam na płacenie niższych rachunków lub (jeśli oszczędności nie są możliwe) zminimalizowanie wzrostu kosztów energii elektrycznej.

Co jeszcze można zrobić żeby płacić mniej za prąd? Można przeprowadzić audyt elektryczny. Z oczywistej przyczyny rozwiązanie to może sprawdzić się tylko w firmie. Audyt taki pozwoli nam na wykrycie miejsc, w których możemy osiągnąć oszczędności i zaproponuje przykładowe rozwiązania.

Wszystkie metody oszczędzania energii elektrycznej są jak najbardziej uzasadnione. Czemu jednak nie szukać rozwiązania w sposób najbardziej oczywisty? Chcesz płacić mniej za prąd to kupuj go taniej. Tak jak w sklepie – chcesz zapłacić mniej przy kasie nie rezygnując z żadnego z artykułów? Wybierasz produkty z niższymi cenami.

Porównanie bardzo dosłowne ale doskonale obrazuje sens zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Od 1 lipca 2007 roku każdy odbiorca energii elektrycznej ma prawo wybrać od kogo będzie kupował prąd. Wystarczy się zgłosić do sprzedawcy, który oferuje nam najlepsze warunki sprzedaży energii elektrycznej, i z którym chcemy podpisać umowę, udzielić mu pełnomocnictwa i czekać na zakończenie całego procesu. Nowy sprzedawca wszystko za nas załatwi.

Należy jednak zawsze pamiętać aby dokładnie przeanalizować warunki umowy oferowanej nam przez nowego sprzedawcę takie jak okres wypowiedzenia, skutki zerwania kontraktu itp. Pozwoli to nam uniknąć niepotrzebnych kłopotów w przyszłości.

Podsumowując, zmiana sprzedawcy energii elektrycznej nie jest czymś niemożliwym. Czasami wystarczy naprawdę niewielki wysiłek aby zacząć oszczędzać na prądzie. Łącząc ze sobą zmianę sprzedawcy energii elektrycznej z  ograniczaniem zużycia prądu poprzez wymianę sprzętów i uczenie się energooszczędnych nawyków możemy osiągnąć naprawdę spore oszczędności.