Pompy ciepła

Krótki poradnik inwestora cz.1

Coraz częściej decyzja, jakie rozwiązanie czy urządzenie wybrać zapada na podstawie opinii przeczytanych w Internecie. Wymiana myśli i doświadczeń odbywa się tam praktycznie bez cenzury, na zasadzie tak zwanego Forum. Obserwacja tego zjawiska zarówno w skali Polski jak i Europy prowadzi do generalnego wniosku: trzeba bardzo ostrożnie podchodzić do obiektywizmu tych wypowiedzi.

Można zakładać, że zapis typu „ zainstalowałam urządzenie marki X i mam z nim kłopot”, czy też „mamy dom o powierzchni 200 m2, czym go ogrzać?”, wyraża autentyczne potrzeby i problemy. Ale już pieśni pochwalne na temat określonej marki czy firmy wykonawczej są najczęściej zakamuflowaną formą reklamy własnych usług (lub kolegi).

Szczególna czujność i sceptycyzm zalecany jest w odniesieniu do opinii stałych bywalców danego Forum. Możemy ich podzielić na dwie kategorie. Pierwsi, to jak wspomniano osoby prowadzące własną działalność. Można z góry założyć, że dla nich każde inne rozwiązanie różne od tego, które sami oferują jest nic nie warte. Druga kategoria to samozwańczy eksperci, Nie sposób zweryfikować ich wiedzy i doświadczenia, gdyż tak jak każdy z uczestników forum posługują się jedynie pseudonimem. Często wygłaszają opinie sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem, a co gorsza prawie zawsze prezentują postawę „nawiedzonych”, sugerując że są depozytariuszami jakiejś niesamowitej tajemnej wiedzy niedostępnej zwykłemu śmiertelnikowi. Dlatego nierzadko na forum dochodzi do zażartych sporów ideologicznych, szczególnie wtedy, gdy zewrą się w walce dwaj „eksperci”.

To wszystko nie oznacza, że w każdym przypadku mamy do czynienia z grupą ludzi, którzy z jednej strony mają problem więc pytają, a z drugiej strony odpowiadają im ci, którzy niewiedzą, że niewiedzą.

Generalnie każde fachowe forum jest ogromną skarbnicą wiedzy, tylko należy wiedzieć jak się tym posługiwać i nauczyć filtrować odbierane informacje.

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, za wszystko co się dzieje lub stanie w budynku bądź jego części odpowiada użytkownik. W zakres tej odpowiedzialności wchodzi także cały system grzewczy. Co prawda w przypadku pompy ciepła nie ma kłopotów z kominami, ale za to pojawiają się inne rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę. Dlatego też jeszcze przed rozpoczęciem prac należy załatwić wiele formalności, szczególnie tych związanych z dolnym źródłem ciepła.