Pompy ciepła

Co potrafi regulator pompy ciepła cz.3

Pełna lista parametrów, które można korygować zajęłaby kilka stron, jej podanie wprowadziłoby ogromne zamieszanie i oddaliłoby nas od założonego celu, jakim jest poznanie istoty regulacji. Zanim przejdziemy do konkretów musimy sobie powiedzieć jasno, że parametry pracy systemu można korygować tylko na dwa sposoby, albo dobrze albo źle, wariant trzeci nie występuje. Dlatego zanim zmienimy coś w ustawieniach, musimy być pewni skutku, który zmiana wywoła. Błędne ustawienia wartości, a właściwie konsekwencje jakie to za sobą pociąga.

Współczesne regulatory są niekiedy wyposażane w układy diagnostyki, które umożliwiają za pomocą modemu zdalny odczyt wszystkich istotnych parametrów. Jest to szczególnie przydatne dla firm serwisujących. Sprawdzenie stanu instalacji za pomocą zdalnego komputera pozwala zaoszczędzić wiele czasu i kosztów, co w przypadku napraw pogwarancyjnych ma duże znaczenie dla użytkownika, bowiem on płaci za przyjazdy ekipy serwisowej.

Każdy współczesny system grzewczy bez względu na to czy jest to ogrzewanie olejowe, gazowe, pompą ciepła, czy nawet węglowe z pewnością ma /integrowany własny układ regulacji. W nowoczesnym domu coraz częściej dochodzi do nieuniknionej koegzystencji różnych systemów. Nowoczesny dom to nie tylko budynek wykonany w zgodzie z obowiązującymi standardami, to obiekt w którym już teraz instaluje się wiele różnych urządzeń elektrycznych. Lista urządzeń jest bardzo długa a wraz ze wzrostem wymagań będzie coraz dłuższa.

Na przykład jeszcze kilka lat temu klimatyzacja była rzadko spotykana w budynkach mieszkalnych, teraz powoli staje się standardem. Kolejno dochodzą inne systemy, jak sterowanie żaluzjami, alarmem, zarządzanie ciepłem, ochrona przeciwpożarowa, zdalne sterowanie urządzeniami w budynku itp.

Każdy układ jest wyposażany w regulator, coraz częściej mikroprocesorowy, o czym zapewniają prospekty i przedstawiciele handlowi. I tu rodzi się problem. Jest niezmiernie trudno pogodzić prace poszczególnych regulatorów, lak aby powstała spójna konfiguracja, która da użytkownikowi pewność, że wszystkie urządzenia działają zgodnie w taki sposób, aby zapewnić najwyższy komfort przy jak najniższych kosztach eksploatacyjnych. Należy mieć nadzieję, że coraz więcej regulatorów będzie dysponować złączem umożliwiającym podłączenie do magistrali tak zwanego „inteligentnego domu”. Wtedy wspomniane problemy znikną.