Wiadomości

Wytwarzanie energii z PV już tańsze niż z węgla w Europie

Wytwarzanie energii z PV już tańsze niż z węgla w Europie

Ile kosztuje produkcja energii z poszczególnych źródeł? Do jakich technologii najwięcej dopłacamy w Europie? Analizę z odpowiedziami na te pytania wykonała firma Ecofys.

Z wyliczeń firmy Ecofys, cytowanych przez Puls Biznesu, najtańszym źródłem energii są w Europie lądowe farmy wiatrowe (105 euro/MWh). Natomiast koszt produkcji energii z węgla to ok. 160-230 euro/MWh. Energia z fotowoltaiki w niektórych przypadkach jest już tańsza niż węgiel – jest to średnio 217 euro/MWh. Dla porównania koszt energii z gazu wynosi ok. 129-164 euro/MWh, a z atomu 133 euro/MWh.

Firma  Ecofys oszacowała również łączną wartość interwencji publicznych na rynkach energii w Europie. Łączna kwota wyniosła 122 mld euro, z czego taryfy gwarantowane stanowiły 26 mld euro, dotacje inwestycyjne 13 mld euro, a zwolnienia podatkowe 12 mld euro. Około 40 mld euro zostało zapłacone przez konsumentów w rachunkach za energię. Dla porównania, wsparcie energetyki w Polsce wyniosło 970 mln euro, co stanowi niecały 1% całkowitego wsparcia w skali całej Unii Europejskiej, informuje dalej PB.
Największe wsparcie spośród technologii OZE otrzymała energetyka słoneczna (14,73 mld euro), tuż za nią biomasa (8,340 mld euro)  oraz energetyka wodna (5,18 mld euro). Co ciekawe, energetyka węglowa otrzymuje takie samo wsparcie (10,12 mld euro), co energetyka wiatrowa i pomimo tego okazuje się być droższa.