Porady

Ile można zaoszczędzić prądu wymieniając sprzęt

„Ile można zaoszczędzić prądu wymieniając sprzęt?
Porady eksperta

W ramach akcji „Megawaty dla Kumatych” monitorowaliśmy zużycie energii w dziesięciu domach. Dzięki temu dowiedzieliśmy się wiele na temat problematyki zużycia prądu. Na „żywym przykładzie” poznaliśmy zarówno cechy powszechnie używanych urządzeń elektrycznych, jak i różnorodne zwyczaje posługiwania się nimi. Doradzaliśmy, co robić, by optymalizować zużycie energii elektrycznej. Po miesiącu pomiarów nasi uczestnicy otrzymali bony na zakup energooszczędnych urządzeń. Po dokonaniu zakupów rozpoczęliśmy kolejny miesiąc pomiarów, by zweryfikować na ile inwestycja w nowoczesny sprzęt sprzyja energooszczędności. Nadszedł czas na podsumowanie.

Nowe energooszczędne sprzęty

  • Największymi pożeraczami energii okazały się lodówki. Tu najłatwiej było wykazać, że zamiana na nowy model szybko się zwróci. Na nowe lodówki zdecydowały się trzy rodziny: Państwo Nowak, Państwo Dors i Państwo Hirsz.
  • Najpopularniejszym artykułem okazały się być energooszczędne pralki. Na ich zakup zdecydowały się cztery rodziny: Państwo Brzostowscy, Państwo Słabik, Państwo Kijas i Państwo Dominiak.
  • Dwie spośród naszych rodzin doceniły oszczędnościowe walory nowoczesnych zmywarek. Byli to Państwo Słupkowscy oraz Państwo Liwowscy.
  • Dziesiąta rodzina – Państwo Badura zakupili mikrofalówkę i odkurzacz.
  • Oprócz droższych sprzętów, większość rodzin wykorzystała otrzymaną kwotę również na drobne energooszczędne sprzęty takie jak: lampy, suszarki, żelazka, prostownice, blendery itp.

Porównanie zużycia prądu przez lodówkę

Przyjrzyjmy się inwestycji Państwa Dors. Poniżej zestawienie profili mocy dla starej i nowej lodówki.

Profile mocy lodówek Państwa Dors

Na poniższym wykresie tortowym zobaczyć możemy porównanie miesięcznych kosztów energii elektrycznej zużywanej przez starą i nową lodówkę. Kalkulację przeprowadzono z założeniem ceny energii elektrycznej wynoszącej 0,45 zł/kWh.

Miesięczne koszty energii elektrycznej zużywanej przez lodówki Państwa Dors

Jak widać energia elektryczna zużywana miesięcznie przez nową lodówkę to zaledwie 9,40 zł, podczas gdy stara kosztowała 36,60 zł. Daje to Państwu Dors oszczędność w wysokości 27,20 zł miesięcznie. Oznacza to, że inwestycja w nową lodówkę zwróci się za około trzy i pół roku. Gdyby ten sprzęt kupić w systemie ratalnym, to koszty rat mogłyby zostać pokryte przez oszczędności na energii. Zwróćmy uwagę na to, że nie tylko uczestnicy naszej akcji mogą za darmo wymienić stary sprzęt na nowy. Może to zrobić każdy, kto dobrze policzy swoje wydatki na energię.

Mniejsze zużycie energii przez pralkę

Przeanalizujmy teraz zużycie energii przez pralki uczestników. Na wykresie poniżej pokazano moc pobieraną przez starą i nową pralkę Państwa Kijas. Aby porównać pralki pokazano dwa analogiczne cykle prania. Jak widać pralka na początku cyklu pobiera dużo energii celem ogrzania wody. Potem energię zużywa silnik pralki. Można zauważyć, że nowa pralka pobiera mniej energii zarówno w pierwszym, jak i w drugim etapie.

Profile mocy dla pralek Państwa Kijas

Wykres tortowy poniżej pokazuje zestawienie kosztów wspomnianych cyklów prania dla obu pralek.

Porównanie kosztów energii zużywanej w przykładowym cyklu prania przez dwie pralki Państwa Kijas

W przypadku inwestycji w nową pralkę efekty oszczędności nie są już tak spektakularne jak w przypadku lodówki. Pralkę stosuje się bardziej dorywczo, podczas gdy standardowa lodówka pracuje w trybie ciągłym. Tym niemniej powyższy przykład pokazuje, że już pojedynczy przykładowy cykl prania dał nam oszczędność wielkości 0,18 zł. To nie wszystko. Nowa pralka posiada wiele nowych funkcjonalności. Umożliwia lepsze dobranie cyklu prania do naszych potrzeb. Rzeczy są lepiej wyprane. Pracuje ciszej i w przeciwieństwie do tej starej nie wymaga ciągłych remontów. Kwota zaoszczędzona na kosztach energii może zamortyzować koszt zakupu pralki w zależności od intensywności jej używania w okresie od kilku do kilkunastu lat.

Zmywarki do naczyń

Rodziny, które zainwestowały w zmywarki do naczyń zaoszczędzą nie tylko energię elektryczną, ale również wodę i czas, który musieliby poświęcić na zmywanie. Zmywarki podgrzewają wodę do znacznie wyższej temperatury niż ta, którą mamy z kranu. Funkcja wyparzania to mycie w 90C i skuteczne czyszczenie. Jednocześnie podgrzewanie przebiega w sposób bardzo efektywny. Wielkość zmywarki warto dobrać pod kątem ilości standardowo używanych naczyń tak, aby z jednej strony wszystkie naczynia zwyczajowo używane mieściły się do niej, a z drugiej strony tak, by uruchamiać zmywarkę dopiero, gdy jest pełna.

Efektywna mikrofalówka

Nowa mikrofalówka Państwa Badura posiada również walor energooszczędności. Jak każda mikrofalówka, bardzo efektywnie przekazuje energię potrzebną do ogrzania potraw. Podczas gdy piec niepotrzebnie ogrzewa garnek i powietrze wokół, mikrofalówka przekazuje energię bezpośrednio do podgrzewanej rzeczy. Dlatego nadaje się nie tylko do podgrzewania potrawy przed zjedzeniem, ale również do szybkiego ich odmrażania przed postawieniem na piecu lub wsadzeniem do piekarnika.

Koszty zużywanej energii

Kupując i użytkując urządzenia elektryczne nie zapominajmy o kosztach zużywanej energii. Koszty te ponosimy bezpośrednio my oraz pośrednio całe nasze środowisko naturalne. Często okazać się może, że rzeczy tanie w zakupie są drogie w eksploatacji i w efekcie opłaca się zainwestować w coś droższego, lecz lepszej jakości. Zwróćmy też uwagę na to, że optymalne zużycie energii, to nie tylko dobrej klasy urządzenia, lecz również, a może przede wszystkim, sposób, w jaki je użytkujemy.

Troska o nasze środowisko naturalne każe nam wytwarzać energię w sposób coraz bardziej ekologiczny i ograniczać te sposoby, które przyczyniają się do nadmiernej eksploatacji zasobów naszej planety. Czy jednak będziemy w stanie płacić za to z własnej kieszeni? A może nie stać nas dzisiaj na ekologię? A może powinniśmy zrezygnować z nowoczesnych wynalazków i żyć jak ludzie pierwotni? Czy rezygnacja z używania energii elektrycznej to postawa ekologiczna? Myślę, że nie. Celem naszej akcji jest pokazanie, że ratunkiem dla naszej planety nie jest powrót ludzi do jaskiń czy też upadek cywilizacji. Ratunkiem jest społeczeństwo oparte na wiedzy, czyli świadomi obywatele, którzy sprawnie przetwarzają informacje, mądrze posługują się swą wiedzą i nowoczesną technologią. Dzięki temu stać ich na używanie zarówno czystej energii jak i dobrodziejstw cywilizacji.

Celem naszym było pokazanie, że każdy może optymalizować zużycie energii we własnym domu. Każdego na to stać, bo inwestycje w nowoczesny energooszczędny sprzęt zwracają się bardzo szybko. Nowoczesna elektronika pomiarowa stała się bardzo tania. Dzięki Internetowi dostęp do wiedzy stał się łatwy. Skoro tak, to do pełni szczęścia brakuje nam tylko zaangażowania. Dlatego też w ramach naszej akcji robiliśmy wszystko, by zaktywizować jak najszerszą rzeszę i pobudzić ciekawość wiedzy. Mamy nadzieję, że pokazaliśmy, że nauka o energii elektrycznej i obserwacja zachodzących w naszych domach zjawisk jest nie tylko niezbędna naszej planecie, sprzyja naszemu portfelowi, lecz jest na dodatek pasjonującą zabawą.