Artykuły

Sposób na tańszy prąd – gaz łupkowy

Badania prowadzone przez firmę Saponis na należących do spółki odwiertach pozwalają założyć, że znajduje może się tam znajdować 376 miliardów metrów sześciennych gazu łupkowego. Pesymistyczny scenariusz zakłada liczbę 128 miliardów metrów sześciennych gazu łupkowego.

Możliwości technologiczne pozwalają uzyskać mniej więcej 20 procent z całości wydobytego gazu. W związku z tym wszystkie trzy koncesje należące do firmy Saponis – w Starogardzie, Słupsku i Sławnie – mogłyby zapewnić  od 25 do 75 milardów metrów sześciennych gazu łupkowego.

Są to pierwsze opublikowane prognozy szacunkowe, które zostały oparte na wynikach z odwiertów. Dotychczas wszystkie szacunki były wykonywane na podstawie geologicznych warunków.

Według wyliczeń Dziennika Gazety Prawnej takie wyniki pozwalają szacować że wszystkie 106 obszarów poszukiwawczych w Polsce mogą łącznie posiadać zasoby w liczbie od 1 do 3 bilionów metrów sześciennych gazu.

Warto zauważyć, że najnowsze informacje i szacunki są o wiele większe od tych, które jakiś czas temu ogłosił Polski Instytut Geologiczny. Według PIG złoża gazu łupkowego w Polsce były szacowane na maksymalnie 1,9 biliona metrów sześciennych gazu, przy kilkudziesięciu miliardach metrów sześciennych w wersji pesymistycznej.

Opinie ekspertów nakazują pewną ostrożność. Pomorze jest regionem, który posiada największe perspektywy jesli chodzi o kwestie poszukiwania gazu łupkowego, a pozostałe regiony mogą posiadać mniejsze zasoby. nie pozostaje nic innego jak tylko czekać z nadzieją na dalszy rozwój sytuacji.