Pompy ciepła

Jak wybrać najlepsze urządzenie? cz.2

Opory hydrauliczne w wymiennikach pompy ciepła

Im większy opór przepływu stawiają wymienniki pompy ciepła, tym większa będzie wymagana moc pompy obiegowej oraz mniejsza efektywność całego systemu.
Dobrze jest kierować się następującą zasadą: jeśli nie możemy uzyskać dokładnej informacji o oporach hydraulicznych (spadkach ciśnień) to należy założyć, że są one znaczne. Jest to regułą w przypadku tanich pomp ciepła. Powodem jest fakt, iż wymienniki ciepła są najdroższym zespołem i wiele firm szuka oszczędności, stosując wymienniki mniejsze, które siłą rzeczy mają większe opory przepływu.

Łagodny rozruch

Silnik sprężarki pompy ciepła pobiera w trakcie rozruchu prąd kilkanaście razy większy niż podczas normalnej pracy. Jest to uciążliwa cecha, która może być powodem konfliktów z zakładem energetycznym. Sprężarki pomp ciepła o mocy grzewczej powyżej 6 kW powinny być wyposażone w układ łagodnego rozruchu eliminujący szkodliwe uderzenia prądu. Brak układu łagodnego rozruchu sprężarki prowadzi też do przedwczesnego zużycia stycznika włączającego silnik i może być przyczyną powstawania zakłóceń w pracy innych urządzeń domowych.

Hałaśliwość

Cecha pomijana na ogół w prospektach reklamowych. Da się ją jednak łatwo ocenić. Najprostsze urządzenia mają tylko amortyzację samej sprężarki, gdyż to tylko ona właśnie jest źródłem hałasu. Najlepsze pompy ciepła mają pięciostopniowe tłumienie. Pierwszym jest amortyzator mocowania sprężarki, następnym specjalna płyta amortyzująca względem obudowy drgania zespołu sprężarka-wymienniki. Kolejnym środkiem tłumiącym jest wykładzina wewnętrznej ściany obudowy (specjalna gąbka) i wyposażenie całej obudowy w stopy amortyzujące. Ostatnim stopniem są węże elastyczne łączące pompę ciepła z resztą instalacji grzewczej. Dobrze wytłumiona pompa ciepła może być instalowana także w pomieszczeniach użytkowych. Najciszej pracują tak zwane kompaktowe centrale grzewcze.

Skutecznym sposobem na sukces jest wybór pompy renomowanej marki, wiadomo bowiem, że jej parametry techniczne i eksploatacyjne będą na najwyższym poziomie.