Budownictwo

Powierzchnia zewnętrzna pieca cz.1

Bardzo popularna formą pieca jest piec tynkowany z pokryciem ceramicznym. Kafle układane są tylko na jego powierzchniach poziomych i gzymsach. Pozostała część pieca ma powierzchnię otynkowana, a niekiedy tynkowane są również powierzchnie poziome i gzymsy. Taki piec jest z reguły malowany na biało. Ma on tę zaletę, że
pod względem kolorystycznym nie wiąże się z ogólnym wystrojem wnętrza i nie jest problemem, gdy kilka lat później chcemy inaczej urządzić mieszkanie. Przez łatwe do przeprowadzenia zmiany tynku lub gzymsów możemy istotnie zmienić jego wygląd. Do tego piec otynkowany jest również znacznie tańszy. Gdy zbudujemy cokół pieca, stawiamy na nim mur z kształtek szamotowych. Ponieważ mur zewnętrzny nie wchodzi w kontakt z ogniem i spalinami nie trzeba stosować w nich kwasoodpornej zaprawy lub kleju.

Możemy użyć każdej zaprawy o odpowiedniej odporności na działanie wysokiej temperatury. Często dla muru zewnętrznego stosowany jest klej elastyczny. Gdy kształtki szamotowe położymy w sposób sprzężony (z zazębieniem bocznym), podniesiemy stabilność muru. Za pomocą poziomnicy powinniśmy kontrolować na bieżąco, czy mur stoi prosto i czy elementy górnego rzędu są wmurowane poziomo. W celu wykonania pokrywy pieca układamy na murze szamotowym przycięte do wielkości pieca kątowniki o wymiarach ok. 30 x 30 x 2 mm. Wielkość kątowników powinna odpowiadać grubości kształtek lub płyt szamotowych.

Kątowników nie należy mocować do płyt szamotowych. Mają one dużo większy współczynnik rozszerzalności termicznej niż materiały szamotowe i dlatego też muszą mieć możliwość takiej pracy, aby nie wyrządziły żadnych szkód.

Na kątowniki kładziemy płyty szamotowe spełniające funkcje pokrywy pieca. Przed rozpoczęciem tynkowania piec powinniśmy nieco nagrzać. Temperatura powierzchni muru szamotowego powinna wynosić ok. 40°C.