Budownictwo

Układanie kafli przy budowie pieca kaflowego cz.1

Dla ułożenia kafli na piecu powinniśmy zaplanować wystarczającą ilość czasu. Kafle są pokryte glazurą na powierzchni zewnętrznej i uszkodzenie jej równoznaczne jest z reguły z nieprzydatnością kafla.

Z miejsca budowy powinniśmy usunąć wszystko, co jest w danej chwili zbędne. Każda oparta o ścianę poziomnica może się przewrócić i uszkodzić kafel. Każdy przedmiot, który przez nieuwagę potrącimy nogą, może zostać odrzucony i spowodować zniszczenie kafla.

Zanim rozpoczniemy układanie kafli na piecu, rozłóżmy je na podłodze. Szczególnie kafle wykonywane ręcznie mają niejednolite powierzchnie o nieco zróżnicowanych kolorach. Połóżmy kafle obok siebie w takim zestawieniu, jakim chcielibyśmy udekorować później swój piec. W ten sposób uzyskamy przyjemny przebieg kolorów i nie dopuścimy do tego, aby w najbardziej widocznym obszarze pieca były ułożone obok siebie jasne i ciemne kafle. Ponadto dzięki takiemu rozłożeniu kafli zorientujemy się wcześniej, czy czegoś nam nie brakuje i czy jakiś kafel nie jest uszkodzony. Przebieg pracy zależy od tego, na jaki typ kafli się zdecydowaliśmy. Przy układaniu tradycyjnych kafli z żebrem na tylnej stronie potrzebujemy klamer zduńskich. Ponieważ żebra te są różne dla różnych kształtów kafli, a do tego odstępy pomiędzy nimi nie wykonywane na ten sam wymiar przez poszczególnych producentów, klamer zduńskich nie można kupić w postaci gotowych produktów. Będziemy musieli je sobie samemu wykonać i w tym celu potrzebujemy drutu sprężynowego o średnicy 2-3 mm. Za pomocą obcęgów do gwoździ tniemy go na odcinki o długości ok. 15 cm, a następnie kombinerkami wyginamy tak, aby przyjął kształt pokazany na rysunku 7. W celu ustawienia kafli w linii prostej i przytrzymania ich przy układaniu na piecu potrzebujemy prostych łat drewnianych, dopasowanych do długości ściany naszego pieca.

Weźmy teraz łatę drewnianą i kafel i spróbujmy połączyć je klamrą tak, jak pokazano na rysunku 1. Sprawdzimy w ten sposób, czy klamra nie jest za długa i czy nie należy jej dodatkowo napinać. Na podstawie tej próby ustalimy prawidłowa wielkość. Klamra musi być osadzona sztywno, ale przy usuwaniu jej nie powinno wystąpić uszkodzenie kafla. Klamry pokazane na rysunku 2 potrzebne sq do łączenia kafli ułożonych obok siebie. Często w żebrach kafli wykonane są już otwory pod te klamry. Jeżeli mamy kafle bez otworów, możemy je sami wywiercić lub zastosować klamry pokazane na rysunku 3. które można od tyłu wsunąć na żebra. Przy łączeniu kafli musimy pamiętać, aby pozostawić szczelinę o szerokości około 3 mm.