Porady

W jaki sposób mieć tańszy prąd? Zmienić taryfę!

Szukając oszczędności w firmie mało kto bierze pod uwagę kwestię energii elektrycznej. Znaczna większość jest przekonana, że nie da się na tym zaoszczędzić w inny sposób niż tylko zużywać mniej prądu. Prawda jest jednak taka, że sam dobór odpowiedniej taryfy rozliczeniowej może przynieść widoczne korzyści.

Obecnie znaczna większość małych i średnich firm korzysta z jednostrefowej taryf C11. Innymi słowy rozlicza się przy pomocy stałej ceny za każdą wykorzystaną kilowatogodzinę. Brak konieczności dostosowywania się do stref czasowych w taryfach dwustrefowych lub skomplikowanych podziałów na szczyt i pozaszczyt jest rozwiązaniem czytelnym i wygodnym dla odbiorcy energii elektrycznej.  Jednak zaostrzający się kryzys gospodarczy skłania małe i średnie firmy do poszukiwania oszczędności w każdym możliwym obszarze. Czy dobór taryfy może w tym pomóc?

Podstawowa różnica pomiędzy taryfami jednostrefowymi (C11) a dwustrefowymi (C12a, C12b) polega na tym, że w pierwszej jesteśmy rozliczani na podstawie stałej stawki w ciągu całej doby. Drugo rodzaj taryfy dzieli dobę na 2 pory dnia – szczytową i pozaszczytową – gdzie każda ze stref ma przyporządkowaną inną cenę energii. Cena za energię w strefie szczytowej jest wyższa od ceny za energię w pozostałych godzinach doby. Przyrównując do siebie taryfy jedno- i dwustrefowe możemy zauważyć, że cena w taryfie C11 znajduje się gdzieś pomiędzy cenami w taryfach C12a lub C12b.

Którą taryfę zatem wybrać? Taryfa jednostrefowa jest dobrym rozwiązaniem w firmach, gdzie wielkość zużycia energii jest na stałym poziomie i nie ma większej możliwości, aby dostosowywać się do stref rozliczeniowych. W przypadku dużej zmienności zużycia w firmie i możliwości poboru energii w strefach pozaszczytowych bardzo opłacalne może okazać się skorzystanie z taryfy dwustrefowej. Przyjmuje się, że wybór taryfy dwustrefowej zaczyna się opłacać w momencie, kiedy zużycie w strefie szczytowej jest niższe niż 50%.

Taryfy dwustrefowe różnią się od siebie godzinami obowiązywania stref. W taryfie C12a mamy rozgraniczenie na dwie pory roku (od 1 kwietnia do 30 września oraz od 1 października do 31 marca). Latem w sumie mamy do dyspozycji 20 godzin pozaszczytowych, a zimą 17. Jest to o wiele więcej niż w taryfie C12b, gdzie godziny pozaszczytowe to od 13 do 15 oraz od 22 do 6. W sumie 10 godzin. Ilość godzin w tańszej strefie przemawia na korzyść taryfy C12a. Jednakże w taryfie C12b ceny energii w poszczególnych strefach mogą być niższe nawet o 28% niż w taryfie C12a. W związku z tym wybór konkretnej taryfy dwustrefowej powinien być poprzedzony dokładną analizą, z której taryfy bardziej opłaca się skorzystać.

Przy założeniu, że nasza firma zużywa 10 000 kWh rocznie z czego równo połowa przypada na godziny pozaszczytowe (obojętnie w której taryfie), możemy wyliczyć, że nasza firma zmieniając taryfę zaoszczędzi na tym ok. 900 zł rocznie. Dodając do tego zmianę sprzedawcy energii elektrycznej oraz wprowadzenie energooszczędnych zasad może przyczynić się do podwojenia sumy tych oszczędności.