Pompy ciepła

Zrób to sam

Zrób to sam
Ten rozdział jest przeznaczony nie tylko dla tych, którzy szukają wskazówek jak zrobić samemu pompę ciepła. Opisując sposób wykonania, można moim zdaniem dokładniej wyjaśnić na czym właściwie polega praca pompy ciepła, a ponadto najlepiej przekazać bardziej skomplikowane zagadnienia.

Wiele instalacji grzewczych wykonuje się sposobem gospodarczym, lecz zazwyczaj są to instalacje oparte na tradycyjnych źródłach ciepła. Ale dlaczego by nie spróbować nowych wyzwań i nie zrobić samodzielnie instalacji z pompą ciepła. Nie jest to takie trudne, jak by się mogło wydawać. W końcu instalacje grzewcze z pompą ciepła wykonuje się tak samo jak instalacje tradycyjne, tylko trochę lepiej. Pozostaje, oczywiście, decyzja co do zakresu prac. Można wykonać samodzielnie całą instalację, przygotowując ją dla konkretnego fabrycznego urządzenia ale można też pójść, jak to mówią, na całość i dodatkowo stworzyć swoją własną pompę ciepła. Nie oznacza to, że wszystko musimy robić osobiście.

Samo serce pompy złoży z naszych elementów i zgodnie z naszymi wymaganiami fachowiec-chłodniarz. Znalezienie takiego fachowca nie powinno być trudne. Prawdopodobnie w każdym mieście jest zakład instalacyjny sprzętu chłodniczego i klimatyzacji. Nie można samemu złożyć układu chłodniczego, a to z wielu powodów. Potrzebna jest umiejętność i wyposażenie do tak zwanego twardego lutowania, muszą istnieć warunki do badania szczelności i do prawidłowego napełniania obwodu chłodniczego a nade wszystko trzeba zapewnić absolutną czystość podczas montażu.

Zalutowany układ chłodniczy musi być wewnątrz sterylnie czysty i pozbawiony wilgoci. Dopiero wtedy może być napełniany czynnikiem roboczym. Pozostanie jeszcze sprawa okablowania elektrycznego i podłączenia regulacji. Te prace w zależności od indywidualnych uzdolnień i możliwości można zrobić samemu lub też można zlecić odpowiednim fachowcom.

Po co się tak męczyć mógłby ktoś zapytać, skoro można kupić pompy gotowe. Trzeba wiedzieć, że pompa ciepła wykonana samodzielnie będzie wiele tańsza od fabrycznej, a jeśli chłodniarz wykona swoją pracę solidnie, a regulator będzie działać bez zarzutu, to jakość i trwałość takiej pompy nie będzie najgorsza. Nie można jednak mieć złudzeń, że będzie to urządzenie porównywalne z najlepszymi wyrobami fabrycznymi.

Swoją drogą jest to interesujące, że pompa ciepła będąc w istocie urządzeniem niezbyt skomplikowanym, o wiele prostszym niż kocioł gazowy, kosztuje więcej. Powodem tego stanu rzeczy są wysokie koszty produkcji przypadające na jednostkę wyrobu. Kotły gazowe produkuje się na świecie w milionach sztuk, a pompy ciepła liczymy na razie w dziesiątkach tysięcy. To nie są jeszcze ilości, aby móc wprowadzić automatyzację produkcji i radykalnie obniżyć koszty.

1 Comment

  1. to jak w końcu zrobić samemu taką pompę ciepła, najlepiej gruntówkę ale nie na odwierty lecz na wężownicę podpowierzchniową…

Comments are closed.