Pompy ciepła

Zapewniamy odpowiedni regulator cz.1

Sterowanie pompy ciepła
Przebiegi czasowe włączania i wyłączania pompy obiegowej kolektora ziemnego i sprężarki, w zależności od zmian temperatury w obwodzie grzewczym.

Zapewniamy odpowiedni regulator

Jeśli wszystko zostało wykonane zgodnie z planem, a układ chłodniczy jest wewnętrznie sterylnie czysty, szczelny i do tego odpowiednio napełniony, to dysponujemy urządzeniem, które potencjalnie w niczym nie ustępuje produktom fabrycznym średniej jakości. Co to znaczy potencjalnie nie ustępuje? To znaczy tyle, że jeszcze wiele można zepsuć, używając niewłaściwego układu regulacji.

Mamy do wyboru zasadniczo trzy możliwości zapewnienia regulacji pracy pompy ciepła:
1.    prosty układ regulatora zbudowany z ogólnie dostępnych zespołów elektrycznych – koszt około 600 zł;
2.    regulator fabryczny od innych pomp ciepła – koszt 3000 do 4000 zł;
3.    regulator wykonany z programowalnego uniwersalnego sterownika mikroprocesorowego.

Prawidłowe sterowanie pompy ciepła nie jest zbytnio skomplikowane i polega na włączaniu i wyłączaniu w odpowiednim czasie sprężarki oraz pomp obiegowych i sprawdzaniu, czy nie zaistniały nadzwyczajne warunki, zmuszające do awaryjnego wyłączenia pompy ciepła.

Generalna zasada regulacji polega na mierzeniu temperatury wody powracającej do pompy ciepła z układu centralnego ogrzewania. Pomiar tej temperatury jest możliwy tylko wtedy, gdy pracuje pompa obiegowa obwodu centralnego ogrzewania. Dlatego nasz układ regulacji nie będzie sterował pracą pompy obiegowej, gdyż ona będzie działać zawsze wtedy, gdy pompa ciepła będzie zasilana. Pozostaje w związku z tym tylko problem odpowiedniego włączania i wyłączania pompy obiegowej kolektora ziemnego oraz, oczywiście, sprężarki.