Pompy ciepła

Niewłaściwa obsługa systemu grzewczego cz.2

Ale pompa, a właściwie jej regulator, da się „zgwałcić” jeśli wyłączymy zasilanie wyłącznikiem głównym na tablicy rozdzielczej. Co ciekawe, sposób ten jest nagminnie praktykowany mimo, iż w żadnej instrukcji obsługi nie ma na ten temat ani słowa. Ale Polak potrafi. Pamiętam też taką instalację, w której źródło ciepła miało zbyt małą wydajność, co przynajmniej dwa razy dzienne było sygnalizowane czerwonym wskaźnikiem oznaczającym awarię systemu.

Zgodnie z instrukcją obsługi w takim przypadku należało wezwać serwis. Ale kontroler tamtej pompy ciepła był wyposażony w klawisz „reset”, który pozwalał na ponowne włączenie pompy. W efekcie po roku eksploatacji trzeba było wymienić cały kontroler pompy ciepła, bowiem wymęczony klawisz odmówił współpracy. Po prostu miał uszkodzenie mechaniczne. Po zwróceniu uwagi użytkownikowi sytuacja się poprawiła, bowiem przestał on kasować wystąpienie klawiszem. Natomiast stosując prosty zabieg spowodował, że błąd małej wydajności kolektora przestał się pojawiać. Tym prostym zabiegiem było przestawienie w pompie ciepła zaplombowanego presostatu niskiego ciśnienia, odpowiedzialnego głównie za wykrywanie niewydolności źródła.

Oczywiście, w tej sytuacji pompa ciepła straciła gwarancję producenta choć działać nie przestała i pracuje do dzisiaj. Użytkownik nie jest jednak zadowolony ze zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła. Morał z tej historii jest taki, że pompa ciepła potrafi dużo znieść, ale rewanżuje się zawsze za złe traktowanie bardzo dużym kosztem eksploatacji.

Nie wynika jednak z powyższej historii, że można sobie na wszystko pozwolić. Jeśli wydajność źródła ciepła będzie o wiele mniejsza od wymaganej, a my mimo to będziemy ciągle włączać pompę głównym wyłącznikiem mimo uporczywej sygnalizacji błędu, to może się zdarzyć, że w parowniku pompy ciepła temperatura spadnie poniżej punktu zamarzania płynu kolektora i dojdzie do zamarznięcia i rozsadzenia parownika. Wtedy koszt naprawy (oczywiście pogwarancyjnej!) można porównać do kosztu wymiany silnika i skrzynki biegów w nowym luksusowym samochodzie.