Budownictwo

Tynkowanie pieca cz.2

Na piecu kaflowym są obszary o różnej szybkości lub intensywności nagrzewania. W miejscach ich styku występuje szczególne niebezpieczeństwo powstawania rys.
Dlatego też położony tam tynk powinien spełniać szczególnie wysokie wymagania. W celu zredukowania ryzyka tworzenia się rys, należy przedsięwziąć różne zabiegi pomocnicze. Specjalne tynki zduńskie są bardzo odporne na wysokie temperatury. Innym problemem są jednak różne wielkości wydłużeń materiałów. Aby rozwiązać ten problem, pod tynkiem układane są starannie specjalnie podkłady – tkaniny lateksowe.
siatki druciane lub siatki na cegły.
Najłatwiejsza w obróbce jest z pewnością tkanina lateksowa. Można ją bez problemów dopasować do kształtu pieca. Daje ona tynkowi stabilność wystarczającą do zredukowania ilości rys powstających wskutek różnic rozszerzalności. Po założeniu pod tynk ta tkanina z włókna szklanego, wtopiona w cienki płaszcz z tworzywa sztucznego nie wywołuje żadnego zagrożenia pożarowego. W niektórych przypadkach ale tylko krótko po jej założeniu, może pojawić się nieprzyjemny zapach przy silnym rozgrzaniu pieca kaflowego. To zjawisko ustępuje po kilkakrotnym rozpaleniu w piecu.
Inną możliwością jest siatka druciana, która dopasowana jest do zewnętrznej powierzchni pieca. Wymaga bardziej pracochłonnej obróbki, ale bardzo dobrze spełnia zadanie stabilizatora tynku. Nie powoduje powstawania nieprzyjemnego zapachu. Siatka druciana jest również bardzo dobrym rozwiązaniem pod względem finansowym.
Dla pieców kaflowych o dużych zaokrągleniach oferuje się siatkę na cegły. Można stosować ją powszechnie do stabilizacji tynku. Ponieważ jej grubość wynosi ok. 1 cm. przy tynkowaniu należy nakładać szczególnie grubą warstwę. Dzięki dużej stabilności własnej można uformować z niej dowolne zaokrąglenia i stosować jako wolnostojący nośnik tynku. W takim przypadku najlepiej jest ułożyć dwie warstwy siatki i połączyć drutem (przeplatając). Można ją również dopasować do każdej dowolnej powierzchni pieca. Poniższa ilustracja prezentuje dopasowaną do pieca siatkę na cegły. Otwór pod przewidzianą kratkę ciepłego powietrza wycinany jest nożycami do blachy.